Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


          Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi

    im. "Twórców Polskiej Miedzi" w Jędrzychowie

O Szkole

Aktywna tablica

Przedszkole

Rewalidacja 

DoradztwoZawodowe

projekty edukacyjne

swietlica szkolna

WolontariatSamorzad

biblioteka

biblioteka

 

Logowanie

BIP

Polkowice

Logo Polkowic

STOP UZALEŻNIENIOM”

Dzień dobry Drodzy Uczniowie

W najbliższych dniach postaram się przekazać Wam najistotniejsze informacje dotyczące uzależnień. Na początek trochę informacji teoretycznych.

W obecnych czasach uzależnieniem oraz zachowaniem nałogowym może być prawie wszystko. Można się uzależnić od wielu rzeczy i z różnych powodów. Uzależnienia możemy podzielić na kilka grup:

Pierwszą grupą są nałogi związane z substancjami, które powodują uzależnienie. Należą do nich: nikotyna, alkohol etylowy, a także morfina czy heroina,  leki nasenne oraz leki psychotropowe. 

Drugą grupą są uzależnienia związane z zachowaniami, czynności, nad którymi człowiek nie potrafi zapanować. W tej grupie znajdziemy: hazard, pracę, zakupy, korzystanie z Internetu oraz granie w gry na komputerze, telewizję, jedzenie.

Nie wszystkie wymienione zachowania są oficjalnie uznawane za uzależnienie. Jednak warto pamiętać, że o uzależnieniu możemy mówić, kiedy pojawia się problem z ograniczeniem bądź rezygnacją z danych zachowań. Pamiętajcie, że uzależnienia mają destrukcyjny wpływ na życie człowieka. Wyzwolić się od nałogu jest bardzo trudno, choć istnieje wiele sposobów na wyleczenie się z nich.

Leczenie uzależnień to trudna kwestia. Każdy z nas jest inny i potrzebuje różnych bodźców. W związku z tym nie ma uniwersalnej metody leczenia uzależnień. Najważniejszą kwestią jest chęć naprawy i zmiany swojego życia przez osobę uzależnioną.

Pierwszym krokiem do próby wyleczenia się, jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem i chce się to zmienić. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez takiej postawy żadna metoda leczenie nie ma większego sensu. Jeśli chory zostanie zmuszony na przykład przez członka rodziny do chodzenia na terapię, a nie zrozumie swojego problemu, leczenie będzie miało charakter pozorny. Terapia to możliwość przywrócenia harmonii w życiu uzależnionego. Często jest tak, że nasze uzależnienie zauważają osoby, z którymi przebywamy. Jednak taka sytuacja może mieć kilka rozwiązań. Albo zlekceważymy uwagi innych, albo spróbujemy coś z tym zrobić. Zdarza się również, że sam uzależniony  może odczuwać sygnały płynące z wnętrza i wtedy postanawia poszukać pomocy.

Najważniejsza jednak jest:

Szczerość przed samym sobą i innymi by mogło się to dokonać.

Pamiętajcie, że osoba borykająca się z jakimkolwiek uzależnieniem, nie jest w stanie sama z niego wyjść. O pomoc zawsze należy zwrócić się do specjalisty.

                                             Pozdrawiam serdecznie. Monika Danielkiewicz – pedagog Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: internet.

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie Rights Reserved.