Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


          Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi

    im. "Twórców Polskiej Miedzi" w Jędrzychowie

O Szkole

Aktywna tablica

Przedszkole

Rewalidacja 

DoradztwoZawodowe

projekty edukacyjne

swietlica szkolna

WolontariatSamorzad

biblioteka

biblioteka

 

Logowanie

BIP

Polkowice

Logo Polkowic

W gminie Polkowice działają:

- ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzini działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Polkowicach, ul. Lipowa 2. tel. 76 724 67 11 fax. 76 724 67 03

Zespół interdyscyplinarny realizuje działania określone w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych mieści się w Ośrodku Pomocy Społecznej ul. Lipowa 1, pokój 103 tel. 76 724 95 68 , spotkania Komisji odbywają się według ustalonego harmonogramu zamieszczonego na stronie 

https://bip.polkowice.eu/ugpolkowice,v,28159,gminna-komisja-rozwiazywania-problemow-alkoholowych-w-polkowicach.html 

 Dyżur sekretarza lub członka komisji w każdy wtorek w godz. 15:30 - 17:30, oraz czwartek w godz. 12:00-14:00.

 

 

W ramach społecznej odpowiedzialności KGHM Polska Miedź S.A., przekazujemy do Państwa dyspozycji poradnik „Dzieci w wirtualnej sieci. Jak chronić dziecko przed zagrożeniami cyfrowego świata?”. Poradnik został przygotowany na zlecenie KGHM Polska Miedź S.A. przez poznański Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.

W poradniku można znaleźć fachową wiedzę, pomoc i podpowiedzi, jak bezpiecznie wspierać dzieci na drodze do dojrzałości w sferze technologii i narzędzi cyfrowych, które wywierają coraz większy wpływ na przestrzeń wychowania i relacji międzyludzkich.

Aby skorzystać z poradnika wystarczy wejść na stronę:   https://kghm.com/dzieci 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z publikacją.
Pozdrawiam serdecznie Monika Danielkiewicz – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

STOP UZALEŻNIENIOM”

Dzień dobry Drodzy Uczniowie

W najbliższych dniach postaram się przekazać Wam najistotniejsze informacje dotyczące uzależnień. Na początek trochę informacji teoretycznych.

W obecnych czasach uzależnieniem oraz zachowaniem nałogowym może być prawie wszystko. Można się uzależnić od wielu rzeczy i z różnych powodów. Uzależnienia możemy podzielić na kilka grup:

Pierwszą grupą są nałogi związane z substancjami, które powodują uzależnienie. Należą do nich: nikotyna, alkohol etylowy, a także morfina czy heroina,  leki nasenne oraz leki psychotropowe. 

Drugą grupą są uzależnienia związane z zachowaniami, czynności, nad którymi człowiek nie potrafi zapanować. W tej grupie znajdziemy: hazard, pracę, zakupy, korzystanie z Internetu oraz granie w gry na komputerze, telewizję, jedzenie.

Nie wszystkie wymienione zachowania są oficjalnie uznawane za uzależnienie. Jednak warto pamiętać, że o uzależnieniu możemy mówić, kiedy pojawia się problem z ograniczeniem bądź rezygnacją z danych zachowań. Pamiętajcie, że uzależnienia mają destrukcyjny wpływ na życie człowieka. Wyzwolić się od nałogu jest bardzo trudno, choć istnieje wiele sposobów na wyleczenie się z nich.

Leczenie uzależnień to trudna kwestia. Każdy z nas jest inny i potrzebuje różnych bodźców. W związku z tym nie ma uniwersalnej metody leczenia uzależnień. Najważniejszą kwestią jest chęć naprawy i zmiany swojego życia przez osobę uzależnioną.

Pierwszym krokiem do próby wyleczenia się, jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem i chce się to zmienić. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez takiej postawy żadna metoda leczenie nie ma większego sensu. Jeśli chory zostanie zmuszony na przykład przez członka rodziny do chodzenia na terapię, a nie zrozumie swojego problemu, leczenie będzie miało charakter pozorny. Terapia to możliwość przywrócenia harmonii w życiu uzależnionego. Często jest tak, że nasze uzależnienie zauważają osoby, z którymi przebywamy. Jednak taka sytuacja może mieć kilka rozwiązań. Albo zlekceważymy uwagi innych, albo spróbujemy coś z tym zrobić. Zdarza się również, że sam uzależniony  może odczuwać sygnały płynące z wnętrza i wtedy postanawia poszukać pomocy.

Najważniejsza jednak jest:

Szczerość przed samym sobą i innymi by mogło się to dokonać.

Pamiętajcie, że osoba borykająca się z jakimkolwiek uzależnieniem, nie jest w stanie sama z niego wyjść. O pomoc zawsze należy zwrócić się do specjalisty.

                                             Pozdrawiam serdecznie. Monika Danielkiewicz – pedagog Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: internet.

SPOSOBY ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW

Czas w którym obecnie się znajdujemy budzi w Nas wiele obaw, wątpliwości, pytań o to co będzie jutro, za tydzień, miesiąc czy rok. Długi pobyt w domu z jednej strony służy pogłębianiu relacji między domownikami ale może rodzić też wiele konfliktów i nieporozumień. Kochani pamiętajcie o wzajemnym szacunku, rozwiązujcie konflikty na bieżąco, rozmawiajcie ze sobą, słuchajcie siebie nawzajem – wszystko po to by codziennie gościł na waszych twarzach uśmiech. Wspierajmy się nawzajem.

Poniżej kilka porad jak rozwiązywać konflikty, jeśli już pojawią się w naszej codziennej rzeczywistości:

Zacznijmy od zastanowienie się co rozumiemy prze słowo KONFLIKT – najprościej rzecz ujmując – to spór dotyczący ważnych kwestii. Konflikty nie zawsze są pożądane, często burzą nasze poczucie bezpieczeństwa. Jednak chcemy czy nie, są one częścią naszych codziennych działań, a ich źródła są przeróżne. Co więcej, wiele z nich odgrywa pożyteczną rolę, bo nareszcie pozwalają spojrzeć na tłumione problemy. Pamiętajcie jednak o tym, że konflikty należy rozwiązywać. W publikacjach spotykamy się z następującymi stylami rozwiązywania konfliktów

1.WSPÓŁPRACA- czyli skupianie się na tym, co Was łączy, a nie dzieli. Współpraca to najtrudniejszy ze stylów, ponieważ wymaga rozumienia emocji swoich i czyjegoś zaangażowania, tolerancji oraz chęci dojścia do szczęśliwego zakończenia. 2. KOMPROMIS - czyli poszukiwanie złotego środka. To sztuka ustępowania i znajdowania rozwiązania w imię ogólnego dobra. Kompromis ma swoje plusy i minusy, bo nie zawsze warto upierać się przy swoim. Z drugiej strony kompromis zbliża Cię do ulegania wbrew sobie, w konsekwencji do poczucia strat i niemocy.3. WALKA- wyczerpuje emocjonalnie i fizycznie, ale jest niezbędna, by zdobyć u osób niedojrzałych społecznie autorytet. Bo walka to też obrona. Podczas walki dochodzi często do tzw. cyklu odwetowego. Czyli: na wybuch niekontrolowanej agresji odpowiadasz atakiem, co dalej pobudza do kontrataku (i jatka gotowa). Ale warto przerwać to błędne koło: bądź mądrzejsza emocjonalnie i zastosuj tzw. gesty zgody np. przyznanie się błędu, przeproszenie, wyrażenie skruchy i pokory, zaproponowanie ustępstw ;mimika i gesty np. uśmiech, rozluźnienie ciała, mówienie o własnych potrzebach i emocjach, propozycja wspólnego szukania pokojowego rozwiązania.4. UNIKANIE - czyli odraczanie w czasie rozwiązania konfliktu. Przyczyn jest wiele: źle się z nim czujesz, nie masz siły aby się zmierzyć z drugą osobą, chcesz się na początku wyciszyć i zebrać siły, czasem chcesz aby emocje opadły. Ale pamiętaj, że konflikt sam się nie rozwiąże, a i tak w pewnym momencie powróci.5. ULEGANIE - styl ten daje poczucie bezpieczeństwa i oparcie, ale tylko wtedy gdy po drugiej stronie jest taka sama osoba. W przeciwnym razie… zostanieszzdeptana emocjonalnieNarazisz się nawykorzystywanie, lekceważenie i poczucie krzywdy.

Pamiętajcie, że od nas samych zależy gdzie, kiedy i jaki styl rozwiązywania konfliktu zastosujemy. A może wypracujemy własny sposób na konflikt.

Lektury warte polecenia:

  • Brian Spitzberg, Kevin J Barge, P Shewryn Morreale, „Komunikacja między ludźmi”

  • Beata Rzepka: „Efektywna komunikacja w zespole”

Życząc dużo zdrowia pozdrawiam serdecznie Monika Danielkiewicz – pedagog Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Drodzy Rodzice, Drodzy Uczniowie

Witam serdecznie w nowym roku szkolnym 2020/2021 i zapraszam do współpracy.

Jestem otwarta na pomoc min. z zakresu trudności edukacyjnych uczniów, problemów wychowawczych, interwencji w sytuacjach trudnych, profilaktyki uzależnień oraz pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Pragnę poinformować, iż w bieżącym roku szkolnym będziemy realizować różnego rodzaju działania o charakterze profilaktycznym min.: 

Akademia Bezpiecznego Puchatka,

XIX Dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży,

Fonoholizm, higiena cyfrowa,

Profilaktyka uzależnień od środków psychoaktywnych,

Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka.


Zapraszam również do kontaktu osobistego na terenie szkoły, poprzez e-dziennik, aplikację Teams lub adres e-mailowy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .


                                                                                   pedagog Monika Danielkiewicz

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie Rights Reserved.